
Sztuczna inteligencja przejmuje kodowanie w Microsoft, Google i Meta
Microsoft, Google i Meta, właściciel Facebooka i Instagrama, już dziś wykorzystują sztuczną inteligencję do pisania kodu. W Google ponad 30% nowego kodu tworzy AI. W Microsofcie – od 20% do 30%, zależnie od języka programowania. Meta celuje w 50% udział AI w pracy inżynierów w ciągu roku.
Do 2030 roku aż 95% kodu będzie generowane przez AI, według specjalistów cytowanych w artykule „AI Is Already Writing About 30% of Code at Microsoft and Google. Here’s What It Means for Software Engineers” na portalu Entrepreneurs.
Liderzy tych firm mówią wprost: sztuczna inteligencja zmienia sposób, w jaki powstaje oprogramowanie – program pisze się szybciej, kosztuje mniej, a do jego stworzenia potrzeba mniej ludzi.
5 punktów do zapamiętania
- Microsoft: CEO Satya Nadella ujawnił, że AI generuje od 20% do 30% kodu w projektach firmy, w zależności od używanego języka programowania. Python jest szczególnie efektywny, podczas gdy C++ sprawia więcej trudności.
- Google: CEO Sundar Pichai poinformował, że ponad 30% nowego kodu w Google jest generowane przez AI, co stanowi wzrost z 25% w październiku.
- Meta: CEO Mark Zuckerberg przewiduje, że w ciągu roku AI będzie odpowiedzialna za połowę prac programistycznych w firmie. Obecnie AI jest wykorzystywana w takich obszarach jak ranking reklam i eksperymenty z feedem.
- Wpływ na zatrudnienie: Firmy takie jak Duolingo i Shopify ograniczają zatrudnienie w obszarach, które mogą być zautomatyzowane przez AI, koncentrując się na rolach wymagających ludzkiej kreatywności i nadzoru.
- Przyszłość kodowania: Microsoft CTO Kevin Scott przewiduje, że do 2030 roku aż 95% kodu będzie generowane przez AI, choć ludzcy programiści nadal będą niezbędni do projektowania i definiowania celów oprogramowania.
Dlaczego to jest ważne
Integracja AI w procesie tworzenia oprogramowania oznacza fundamentalną zmianę w sposobie pracy programistów. Automatyzacja rutynowych zadań może zwiększyć efektywność i skrócić czas realizacji projektów.
Konsekwencją teju zmiany są redukcje miejsc pracy, które już ruszyły na całym świecie: firmy ograniczają zatrudnianie juniorów, bo ich pracę może wykonać AI.
Programiści muszą teraz umieć nadzorować działanie modeli, wychwytywać ich błędy i myśleć nieszablonowo – inaczej wypadną z rynku.
Wnioski
Sztuczna inteligencja szybko przekształca krajobraz programowania, stając się nie tylko narzędziem wspomagającym, ale aktywnym uczestnikiem procesu tworzenia kodu. Wypiera ludzi, w pierwszej kolejności juniorów.
Firmy technologiczne inwestują miliardy dolarów w rozwój AI, co prowadzi do zwiększenia produktywności, ale także stawia wyzwania związane z zatrudnieniem i etyką.
W nadchodzących latach kluczowe będzie znalezienie równowagi między wykorzystaniem AI a zachowaniem ludzkiej kreatywności i kontroli w procesie tworzenia oprogramowania, pisze Entrepreneur.
Tag:ai, ai w it, sztuczna inteligencja